תואר שלישי

מטרת התכנית ללימודי דוקטורט היא להרחיב את האופק האקדמי בלימודי מגדר על ידי הכשרת מומחיות לפרספקטיבות מגדריות שונות, אשר ישתלבו באקדמיה וגם בעשיה חברתית .

לאחר שנה של לימודי ליבה במגדר, אשר מטרתם ליישר קו ולספק לתלמידות תשתית אקדמית מקיפה בלימודי מגדר, התלמיד/ה נדרשת לפתח הצעה לעבודת מחקר עצמאית אשר תהיה בעלת תרומה מקורית לתחום..
הצעת המחקר והמחקר יכתבו בליווי מנחה מטעם התכנית ללימודי מגדר. איתור המנחה מתבצע בסיוע היועצת האקדמית ד"ר רונית עיר שי. קיימת אפשרות להקמת צוות הנחיה הכולל סגל מאוניברסיטה אחרת.

קהל היעד

התכנית פתוחה לסטודנטים/ות אשר סיימו את התואר השני עם תזה, בציון של לפחות 90.

הקבלה תלויה בהמלצות המנחה לתואר שני, בהערכת וועדת הקבלה של התכנית

סטודנט/ית אשר סיים/ה תואר שני עם תזה בתחום אחר, בציון 90 לפחות תידרש לשנת השלמות במגדר כמוסבר להלן.

 

תכנית הלימודים

מסלול רגיל/שנת השלמות

בשנה הראשונה תלמידות אשר לא השלימו תואר שני בלימודי מגדר, נדרשות להשלים את לימודי הליבה של התכנית: (תלמידות בעלות רקע קודם בלימודי מגדר יקבלו תכנית השלמות אישית בהתאם להשכלתן)

מגדר וחברה (2 ש"ש)

שיטות מחקר פמיניסטיות (1 ש"ש הרצאה ותרגיל)

אפיסטמולוגיה פמינסטית ( 1 ש"ש)

תרבות ומגדר (1 ש"ש)

היהדות לאור הביקורת המגדרית (1 ש"ש)

הדרכת מחקר לדוקטורנטיות (חובה ללא נקודת זכות)

נוסף על כך, כל תלמיד/ת דוקטורט חייבת ב6 ש"ש של קורסי בחירה בתכנית, אותן עליה ללמוד במהלך 5 שנות הלימודים בתכנית.

 

המסלול המשולב:

זהו מסלול המיועד לתלמידות שלא כתבו תזה במסגרת התואר השני,או שקיבלו ציון מתחת ל-90 בתיזה שנכתבה. במסלול זה, המועמדת נרשמת לתואר שני ומתחילה את הקורסים כמו תלמידות תואר שני (למעשה, קורסי הליבה בשנה הראשונה משותפים לתלמידות תואר שני ותואר שלישי ולכן למעשה היא לומדת את אותה מערכת שלומדות דוקטורנטיות במסלול הרגיל).

במידה שהיא מציגה ציונים גבוהים ויכולת מחקרית, ומוצאת מנחה שמוכנה ללוות אותה בתהליך, היא יכולה במהלך השנה השניה ללימודיה לדלג על כתיבת הצעת תזה, בה מחוייבת כל סטודנטית לתואר שני ולמעשה לכתוב את  הצעת מחקר לדוקטורט –ואת הדוקטורט עצמו. היא עדיין מחוייבת בכל חובות השמיעה של תואר שני- כלומר קורסי בחירה וסמינריונים, והשגת ציונים גבוהים בסמינריונים מהווה חלק מתנאי המעבר למסלול זה.

חובת ההוכחה היא על המועמדת, להראות שהיא מסוגלת לכתוב דוקטורט- דבר שאיננו יכולות להסיק מחומר הרשמתה מכיוון שהוא לא כלל עבודת מחקר לתואר שני.

לסיכום, במסלול זה לומדים קורסים   כמו לתואר שני (כשההבדל העיקרי בין חובות הקורסים הוא שני סמינריונים- שאר חובות הקורסים דומות בין תואר שני לדוקטורט) אבל כותבים מחקר לתואר שלישי,אם עומדים בתנאים.

 

 

הנחיות לכתיבת הצעת מחקר:

/files/gender/shared/hnkhyvt_lhgsht_htst_mkhqr.doc