בוגרות

ילידת 1970, רווקה, גרה בירכא בגליל המערבי. עובדת במשרד החינוך. לאחר סיום תואר שני בפיתוח מערכות חינוך באוניברסיטת חיפה, רציתי להמשיך את לימודי האקדמיים במחלקה לחינוך. הגעתי לתכנית ללימודי מיגדר באוניברסיטת בר אילן בהתאם לעצת פרופ' רחל הרץ-לזרוביץ מאוניברסיטת חיפה. בשנת 2009 נרשמתי לתוכנית ללימודי מיגדר כסטודנטית לתואר שני כדי לטעום את התכנים של התוכנית ללימודי המגדר מפרספקטיביות שונות ומגוונות. באותה שנה עברתי טלטלה רגשית, זהותית ורציונלית קשה מאוד, בעקבות זאת התחלתי לגבש את זהותי כאישה דרוזית ערביה פלסטינית בישראל מחדש. בשנת 2010 עברתי ממעמד סטודנטית לתואר שני למעמד סטודנטית לתואר שלישי והחלטתי לחקור את החברה הדרוזית, לחשוף את הדיכויים שנשים דרוזיות חוות ואת אסטרטגיות ההתנגדות שמפעילות נשים כנגד הדיכויים המרובים. המחקר עבורי היה הרבה יותר מאשר מחקר דוקטורט, היה מסע אישי-פוליטי בנדבכי החברה הדרוזית הסבוכים. שם הדוקטורט: "אסטרטגיות ופרקטיקות פעולה של נשים דרוזיות כנגד יחסי כוח מרובים".
ד"ר אורית יעל היסטוריונית של מגדר, ילידת 1962, נשואה, אם לבת ושלושה בנים. שם המשפחהYAAL =יַעָל (שהוא גם המילה האחרונה בתנ"ך) מורכב מראשי התיבות של שמות המשפחה של אישי ושלי. לאחר שניים וחצי תארים בהיסטוריה של העולם המערבי בעת העתיקה, באוניברסיטת חיפה כולל דוקטורט שלא הסתיים, החלטתי לעשות הסבה ולשנות כיוון. הכיוון החדש היה היסטוריה של המגדר, בעת החדשה, בארץ ישראל, באוניברסיטת בר-אילן. מחקרי "יחסים פרטיים בעיניים ציבוריות: זוגיות בחברה היישובית בארץ ישראל והשתקפותה בשיח הציבורי" נערך בהנחיית פרופ' אלישבע באומגרטן ופרופ' לילך רוזנפלד-פרידמן, בחנתי בו את השיח הציבורי המגדרי בעיתונות העברית בין השנים 1948-1918. אני חיה עם משפחתי בקיבוץ אפיקים בעמק הירדן וחוקרת היסטוריה והיבטים של זוגיות ויחסי מגדר בחברה הישראלית. אני מרצה במגוון נושאים במכללת כנרת, ובקורסים למורי דרך, אך יותר מכל אוהבת את ההרצאות במגדר שאני עושה במכינות קדם צבאיות ומסגרות חינוכיות נוספות, שם אני מרגישה את התרומה המשמעותית לשינוי מגדרי. הלימודים במחלקה למגדר עיצבו אותי ואני שומרת על קשר עם בוגרות אחרות של התוכנית שעברו את אותו מסלול. הלימודים הפכו אותי לפמיניסטית מעורבת חברתית ופוליטית. תובנות אותן אני משתדלת להעביר לדור הצעיר.
איל לוינסון הוא דוקטורנט בתכנית למגדר באוניברסיטת בר אילן ומלגאי בפרויקט של ה- ERC "מעבר לאליטה: חיי היום יום של יהודים באירופה הצפונית בימי הביניים", בראשות פרופ' אלישבע באומגרטן. איל חוקר גברים ואידיאלים של גבריות ביהדות אשכנז במאות 14-11 ואת השלכותיהם החברתיות. מחקרו משלב היסטוריוגרפיה יהודית אשכנזית ימי ביניימית וחקר המגדר המיניות והגבריות. הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות יתירה במדעי היהדות ולימודי דתות מברוקלין קולג' ניו-יורק, ותואר שני במגדר בהצטיינות מאוניברסיטת בר אילן. כותרת התזה: המשגות היצר והגוף הגברי בשיח המיני הגברי בספר חסידים. כמו כן, הוא בוגר התכנית ״יהדות וזכויות אדם״ של המכון הישראלי לדמוקרטיה. מאמרו, "חכמים על עם הארץ: על הבניות חברתיות, ריבוד חברתי, וזכויות-יתר", פורסם בדצמבר 2016 בכתב העת בפרט ובכלל של המכון הישראלי לדמוקרטיה. מאמר נוסף העוסק בחברות גברית באשכנז בימי הביניים יצא לאור במהלך 2017. בשנת 2006 הוסמך איל לרבנות מטעם: Aleph: Alliance for Jewish Renewal. הוא גר עם בן זוגו פרופ' אמנון וולמן בכפר ורדים שבגליל.
איילת יציב, בת 46 , נשואה ואם לארבעה ילדים, גרה בקיבוץ כפר-רופין. סיימתי את לימודיי במסלול מגדר בשטח ובהזדמנויות רבות אני חושבת על התרומה המשמעותית של הלימודים בפיתוח המודעות שלי, בעיצוב תפיסותיי וביישום בעבודתי בשטח. מזה שבע שנים אני עובדת עם נערות בסיכון. אחת המטרות אשר הצבתי לעצמי במהלך הלימודים ובעיקר בפרקטיקום, היתה להרחיב את המעורבות שלי בתחום ולגרום לארגון בו אני עובדת להעצים את המחוייבות כלפי נערות ונשים. לשמחתי, לקח הארגון על עצמו את האתגר וכיום בנוסף להוסטל, נפתחה מסגרת לנערות עם בעיות התמכרות ובית נוסף לנשים בהתמכרות נפתח ממש בנשים אלו. כמו כן, המודל הטיפולי נשען על ערכים פמיניסטיים במוצהר ומשלב בתוכו תכנית טיפולית אשר פותחה במיוחד עבור נשים ונערות. עבורי המילים "מגדר בשטח" אינן מילים בעלמא, אלא עבודה יומיימית מאתגרת ומספקת.
אירית לוי-פלדמן, תושבת גבעתיים. פסיכולוגית ויועצת ארגונית ומשפחתית העובדת באוריינטציה פסיכואנליטית ומנחה באוניברסיטה הפתוחה בתואר שני במנהל עסקים . עבדתי וכתבתי על נשים מנהלות. עבודת המחקר לדוקטורט שלי תתמקד במשמעות הפסיכולוגית של כסף עבור גברים ונשים. בלימודים אני נהנית מאד מהאופקים שנפתחו עבורי במפגש עם תפיסות חדשות וחדישות כמו מהמפגש עם הנשים המרתקות המלמדות ולומדות בתוכנית .
נשואה ואם לחמישה, גרה במירב שבצפון. הדוקטורט שסיימה בתכנית ללימודי מגדר עסק בנושא 'הבניות של התשוקה המינית של נשים בספרות חז"ל ומשמעויותיהן המגדריות'. בעלת תואר שני בתלמוד מהאוניברסיטה העברית מהמייסדות של בית מדרש 'ניגון נשים' ומנחה במסגרת זו שנים ארוכות. 'ניגון נשים' היא מסגרת המגדירה עצמה כ'בית מדרש לנשים דתיות וחילוניות'. בית המדרש פועל יום בשבוע במסגרת המדרשה באורנים – מרכז חינוכי הפועל להתחדשות החיים היהודיים בישראל. 'ניגון נשים' עוסק בלימוד נשי פמיניסטי של מקורות יהודיים הקשורים לנשים, או מספרים על נשים, או שיש להם אופי נשי כלשהו. מסתבר שהמפגש הזה, בין הזהות הנשית לזהות היהודית, ובין הזהות החילונית לזהות הדתית, עשוי להיות מלא ויטאליות, ולהוביל ליצירה חדשה, הנוצרת מתוך הלימוד, השיח, ההתבוננות הפנימית והאתגר הפמיניסטי. משתתפות הקבוצה חוות חוויה מעצימה, הן בזהותן הפמיניסטית והן בזהותן היהודית ומספרות על יכולתן ליזום שינויים בקהילותיהן ובמשפחותיהן , בעקבות הלימוד והעבודה הקבוצתית. מלבד בית המדרש הקבוע, אנו יוזמות גם מפגשי ראש חודש לנשים ברחבי הצפון וכנסים שנתיים בנושאי יהדות ומגדר. 'הלימודים בתכנית הרחיבו את אופק הידע שלי בנושאי מגדר ופמיניזם לשלל תחומי דעת. מבט רחב זה מאפשר לי לחזור לתחום הדעת שלי, עמוסת תובנות ותאוריות, ולראות כיצד הן מאירות באור חדש את הטקסטים היהודיים בהם אני עוסקת.'
בת- עמי בן-אמוץ, בת 64, נשואה, סבתא ל 5 נכדים, גרה בסביון. פסיכולוגית התפתחותית וחינוכית מומחית בכירה. עובדת בקליניקה פרטית ובמיסגרות שונות באיבחון ,טיפול, והדרכה. בגימלאות משרות פסיכולוגי חינוכי. סיימתי את הקורסים לתואר שלישי במיגדר. כפסיכולוגית מומחית לגיל הרך העוסקת במשפחות צעירות, הלימודים בחוג למיגדר תרמו לי רבות למודעות, הבנה וחידוד הרגישות כלפי הורים ומשפחות אחרות בכלל, ואימהות בפרט. במישור המיקצועי נתרמתי מאד מהגישה הרב תחומית של החוג :חברתית, פילוסופית,היסטורית,דתית,פמיניסטית . במישור האישי נהניתי מכל רגע.הקורסים והעבודות,הדיונים בכתה וההכרות עם הלומדות והלומדים המורות והמורים,העשירו את הראיה שלי על מהלך חיי כאדם כאשה וכאם .חיזקתי את עצמי,והוספתי ליכולת שלי לתמוך ולהעצים אחרים, ולקבל בפתיחות את השונה.
גילי הרטל היא עמיתת פוסט-דוקטורט במחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת מקגיל, מלגאית של הקרן הלאומית למדע. עבודת הדוקטורט שלה נכתבה בתוכנית ללימודי מגדר, ועסקה בפוליטיקה להט"בית בארבעה מרחבים אקטיביסטים בישראל. מחקר הדוקטורט שלה התמקד ביחסי כוח בתוך מרחבים להט"בים, מפרספקטיבה של הפריפריה. כיום היא חוקרת את הכלכלה הפוליטית של התיירות הגאה לתל אביב, תוך התמקדות באופן שבו שיחים גלובליים, יחסי כוח פוליטיים וכלכליים ותהליכים של הומולאומיות פועלים בעיר. תחומי העניין המרכזיים שלה הם: יחסי כוח ופוליטיקה של המרחב, פוליטיקה של שייכות, גיאוגרפיה קווירית, מחאה ותנועות חברתיות קוויריות, הבניות של מרחב בטוח, תיאוריה ופוליטיקה קווירית ומתודולוגיה איכותנית (אתנוגרפיה).
הנכדה של סבתא טוני. ראשת תכנית 120 במכון שחרית, מתכננת תהליכי שיתוף במשרדי ממשלה, פעילה בחברה האזרחית. לשעבר מנכ"לית שחרית, מנהלת מקצועית בשיתופים, סמנכ"לית קרן אורן, ראש תחום נערות בסיכון במיזם הלאומי יניב, ראש תחום מפתחי הדרכה בצה"ל, מנהלת פנימייה. בעלת תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית ותואר שלישי במגדר, אוניברסיטת בר אילן. מרצה לניהול חברתי בתכנית שוורץ לניהול מלכ"רים.