מידע למועמדות.ים

על התוכנית

https://www.youtube.com/watch?v=uNziV78fpg8&feature=youtu.be

מתי נשים קיבלו זכות בחירה בישראל? מה ההשלכות של גירושים על גברים ונשים? מדוע גברים פחות מעורבים בטיפול בילדים? האם היהדות והאסלאם בהכרח מתנגדות לשוויון מגדרי? למה שירות נשים בצבא ממשיך להוות סלע מחלוקת בישראל?

לימודי מגדר עוסקים בהוויה של הזהות המגדרית של נשים וגברים מתוך הכרה בכך שקטגוריית המגדר משפיעה על כל תחומי הפעילות של האדם ומהווה עיקרון מרכזי בארגון הסדר החברתי. תפיסות מגדריות אינן רק עניין ביולוגי, אלא גם תולדה של תהליכים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים משתנים. לימודי מגדר מפרקים את המובן מאליו של המוסכמות החברתיות בדרך לחברה צודקת ושוויונית יותר.

 

מה לומדים אצלנו?

כתוכנית האוניברסיטאית הראשונה ללימודי מגדר בישראל, פיתחנו תוכנית לימודים עשירה הבוחנת את התפיסות המגדריות מתוך גישה ביקורתית ובין-תחומית המשלבת תיאוריות ממדעי הרוח, החברה, היהדות, והמשפט. התוכנית מציעה סביבת לימודים מגוונת בשלושה מסלולים שונים: "מגדר בשטח" – מסלול לתואר שני הכולל אקטיביזם חברתי; מסלול לתואר שני מחקרי הכולל תזה ותואר שלישי.

המרצות והמרצים שלנו הם מהמובילות/ים בארץ בחקר המגדר ועומדות/ים בחזית המחקר הבינלאומי. נוסף על כך, המרכז ללימודי גבריות, היחיד מסוגו בישראל, מפנה זרקור אל חקר הגבריות כתחום מובחן בלימודי המגדר ומציע מגוון קורסים בנושא זה.

 

מה חוקרים אצלנו?

התוכנית ללימודי מגדר מציעה כלים תיאורטיים ואמפיריים לניתוח ביקורתי של המציאות החברתית ולכתיבת עבודות מחקר במגוון רחב של תחומים כגון:

 פמיניזם מוסלמי ויהודי בישראל

 אבהות מעורבת בין משפחה לעבודה

 פגיעות במרחבים פוליטיים וחברתיים

 אימהות ושינוי חברתי

 זוגיות בתהליכי שינוי – גירושים, השלכות כלכליות ואי-שוויון

 טרנסג'נדרים וההלכה היהודית

 זהויות במדים – גבריות ונשיות בצבא הישראלי

 מיניות והפריפריה