גבולות האני - סדנה לנערות חרדיות נושרות, מיכל מנהיימר, בני ברק

סדנה בת 3 מפגשים המיועדת לנערות חרדיות שנפלטו ממערכת הלימודים הפורמאלית. הסדנה עוסקת בנושאים הנוגעים לעולם התעסוקה: כישורים, קשרים, שאיפות, הכנה לראיון עבודה, שפת גוף, תקשורת ובעיקר תיגע בנושא מיניות וגבולות האני.

נערות חרדיות הנפלטות ממסגרת הלימודים מאבדות לרב גם את המסגרת המשפחתית והחברתית. הן מחליפות את החברה השמורה והמאוד מגוננת בחברת נערים ונערות במצב דומה. בערים החרדיות  אין גיוון חברתי (או שאת לפי הספר או שאת מוקצה) ואין קשר בין הקצוות, הבנות הנושרות מוצאות עצמן לבד, ללא דגם נשי להזדהות איתו, בנתק או במתח עם המשפחה. הן מתמודדות עם דילמות, חוסר ידע, ללא זהירות ומוגנות מינית, הריחוק החברתי דוחף את הנערות להישרדות או למרד במסגרת, ללא הדרכה מינית ותקשורתית מתאימה. הנושא הגלוי של הסדנה יהיה עולם התעסוקה, כאשר המטרה היא להכניס תכנים של מוגנות מינית וגבולות האני.

הפרויקט מבקש לתת מענה לנושא מושתק בחברה החרדית, לאפשר לנערות שיח בנושאי מוגנות ומין, על מנת לתת לנערות  כלים להתמודד עם מצבים בהן נפגשות ברחוב. 

מיכל מספרת על התהליך שעברה: 

"גדלתי בבית חרדי בבני ברק, למדתי במסגרות בית יעקב. זוכרת אותי כנערה בתלבושת אחידה של בית ספר, חצאית קפלים ארוכה מכסה ברך וחולצה רכוסה היטב עד צוואר. השנים עברו, אני כבר מזמן אינני נערה, והחיים זימנו לי מפגש עם נערות, אחרות, שגם הן היו במסגרות דומות, ומסיבות שונות אינן שם. אני רואה את המאמץ שלהן להשאר עם ראש מעל המים, להרכיב מחדש את פאזל חייהן ואני יודעת שאני רוצה וחייבת להיות שם בשבילן. להשתמש ברקע המוצא המשותף שלנו ובידע האישי והמקצועי שצברתי בחיים כדי לתת להן כלים להתמודד בבניה של הזהות האישית שלהן בשלב כה חשוב. אני מצפה שבמהלך המפגשים בפרויקט נחבר "אני מאמין" חדש לחיים של אפשרויות, של מציאת ה"אני" שהייתה למול ה"אני" שרוצה ששואפת להיות. החיים הובילו אותי למפגש עם נערות חרדיות נושרות וחסרות מסגרת, שנמצאות בין הוסטלים לרחוב, אני רואה היופי שבהן, את שאר הרוח, את ההתמודדות ומאוד מחכה להתחיל בפרויקט ולתת להן השראה ותקווה".