אודות התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן

מה לומדות.ים בתוכנית ללימודי מגדר בבר אילן?

כתוכנית האוניברסיטאית הראשונה ללימודי מגדר בישראל, פיתחנו תוכנית לימודים עשירה ומגוונת המציעה גישה ביקורתית ובין-תחומית ומשלבת תיאוריות ממדעי הרוח, מדעי החברה, ביקורת התרבות, יהדות ודתות, פסיכולוגיה, ספרות, קולנוע ומשפט.

התוכנית מציעה סביבת לימודים מגוונת בשלושה מסלולים שונים: מסלול לתואר שני ללא תיזה; מסלול לתואר שני מחקרי הכולל תזה; מסלול לתואר שלישי במגדר (הכולל עבודת דוקטורט). כמו כן, במסלול לתואר שני ללא תיזה ישנה מגמת "מגדר בשטח" הכוללת פרוייקט מעשי נרחב בשדה אקטיביסטי-פמיניסטי. בנוסף, קיימת אפשרות להשלמת תיזה עבור סטודנטיות.ם בעלות נתונים גבוהים במיוחד. כחלק מהלימודים לתואר שני, החל משנת תשפ"ג ניתן להשלים אשכולות לימוד בתחום של לימודי גבריות ו/או בתחום של גוף ומיניות ולקבל תעודה המפרטת את ההתמקדות במידה ונבחרה. 

המרצות והמרצים שלנו הן מהמובילות בארץ ועומדות בחזית המחקר הבינלאומי. רק בתוכנית שלנו ניתן להעמיק את הידע בתחום של לימודי גבריות, גוף ומיניות ולהצטרף לחממה לאקטיביזם פמיניסטי המובילה שינויים חברתיים נדרשים.

מה הקשר בין מגדר ובין המהפכות החברתיות של המאה ה- 20 והמאה ה- 21?

האם נשים באמת סדקו את תקרות הזכוכית בשוק העבודה? כיצד מהפכת MeToo השפיעה על היחסים בין נשים לגברים? עם אלה אתגרים מתמודדת הקהילה הלהטב"ית? מתי נשים קיבלו זכות בחירה בישראל ולאן התקדמנו מאז? מה ההשלכות של גירושים על גברים ונשים? כיצד הטיפול במשפחה משפיע על יחסי הכוחות בחברה? באלה אופנים מתייחסות היהדות והאסלאם לשוויון מגדרי? כיצד משפיע שירות של נשים או קבוצות מודרות בצבא על החברה הישראלית? אלה אתגרים מתעוררים עבור א.נשים המתמודדות עם שוליות כפולה? 

בתוכנית ללימודי מגדר בבר אילן אנחנו מזמינות אתכן.ם לשאול שאלות!

מגדר היא קטגוריה חברתית-תרבותית, לעיתים קרובות שקופה, אך משפיעה על כל תחומי החיים ומהווה עיקרון מרכזי בארגון הסדר החברתי והיחסים החברתיים. לימודי מגדר עוסקים בהתהוותה של הזהות המגדרית מתוך הכרה בכך שמגדר איננו קטגוריה ביולוגית-מהותנית, אלא תולדה של תהליכים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים משתנים. לימודי מגדר מפרקים את המובן מאליו של המוסכמות החברתיות, מציעים ניתוח ביקורתי של יחסי הכח ושואפים לקדם חברה שוויונית ומכילה יותר.

בואו להכיר את התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן!

בוגרי ובוגרות התוכנית מגיעות מכלל הקהילות בחברה הישראלית ובזכות הלימודים הן משתלבות בעשייה אקדמית וחברתית מגוונת, בארגונים חברתיים שונים, במערכת המשפט, בתחומים טיפוליים ושל רווחה, בתחומי האומנות והיצירה ובכלל. 

התחומים הנלמדים בתוכנית:

פיתוח כלים תיאורטיים ואמפיריים לניתוח ביקורתי של חברה ותרבות

מגדר בהקשר של חברה ותרבות

פמיניזם מוסלמי ויהודי בישראל

פמיניזם מזרחי

פמיניזם פלסטיני 

תיאוריה קווירית

פגיעות במרחבים פוליטיים וחברתיים

מגדר ומרחב

גוף ומיניות

אבהות חדשה

אימהות ושינוי חברתי

זוגיות ומשפחה בתהליכי שינוי  (גירושים, השלכות כלכליות ואי-שוויון)

 ההלכה היהודית והתייחסותה לסוגיות שונות של מגדר ולקהילה הלהטב"ית

גבריות ונשיות בצבא הישראלי

הצטלבות מיקומי שוליים וריבוי שוליות

רב-תרבותיות

חינוך מודע מגדר

אקטיביזם חברתי

ארגונים ועבודה