תואר שני במגדר אוניברסיטת בר אילן

להרשמה                             ליצירת קשר

לימודי תואר שני במגדר מעמידים במרכז הדיון את המגדר כקטגוריה אנליטית לדיון, מחקר וניתוח. בבסיס לימודי המגדר עומדת ההבנה כי ה"נשי" וה "גברי" כפי שהם מוכרים ומוצגים, אינם רק תולדה של שוני ביולוגי, אלא בעיקר של תהליכים מבניים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים משתנים, שיש עניין להכירם ולהבינם וכן לעקוב אחר דרכי השתנותם והאינטרסים העומדים בבסיסם.

לימודי תואר שני במגדר ביקורתיים במהותם. הם מבקשים לתהות על סדרים חברתיים, משפטיים, תרבותיים ודתיים, על יחסי הכוח הטמונים בהם, על האופן בו הם מבנים גבריות ונשיות ועל ההיררכיה המגדרית שלעיתים נקשרת בהם, כמו גם על אופני פרשנות אלטרנטיביים העשויים לייצר צדק מגדרי. תואר שני בלימודי מגדר הוא גם בין-תחומי שכן המגדר נוכח בכל שטחי הקיום האנושי ומתוך כך הוא רלוונטי למכלול המדעים - מדעי הרוח, החברה, היהדות, הטבע והמשפט.

לקבלת מידע בנושא תואר שני במגדר בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן, ניתן ליצור קשר ואנו נחזור בהקדם.

לימודי תואר שני במגדר

 

התוכנית מציעה לימודי תואר שני במגדר בשני מסלולים:

מסלול א' - תואר שני בלימודי מגדר במסלול מחקרי הכולל כתיבת עבודת תזה: הלימודים במסלול תואר שני במגדר עם תזה מקנים ידע תיאורטי נרחב במגדר והכשרה לביצוע מחקר אקדמי בהיקף של תזה ל-MA .

מסלול ב' - תואר שני במגדר במסלול ללא תזה: הלימודים במסלול זה מקנים ידע מעמיק ובין-תחומי במגדר, ללא כתיבת תזה. במסלול תואר שני בלימודי מגדר ללא תזה ניתן לבחור בין לימודים עיוניים לבין לימודים המשלבים תיאוריה עם התנסות מעשית במסגרת המגמה הייחודית "מגדר בשטח".

למעוניינות.ים בכך, בשני מסלולי תואר שני במגדר (א' ו ב'), ישנה אפשרות להתמקד באשכול לימודי גבריות או באשכול לימודי גוף ומיניות תוך בחירת קורסים ייעודיים. לפרטים נוספים בנושא תואר שני בלימודי מגדר פנו למזכירות התוכנית.

מדוע כדאי ללמוד תואר שני במגדר?

 • תואר שני בלימודי מגדר מאפשר להעמיק ולחקור את המבנים התרבותיים, החברתיים ולאתגר את ההבנות המסורתיות של מגדר כמושג בינארי. מחקירת תיאוריות פמיניסטיות ועד לבחינת ביטויים היסטוריים ועכשוויים של דיכוי על בסיס מגדר, לימודי תואר שני במגדר מקנים הבנה מקיפה של האינטראקציה המורכבת בין שמגדר לבין חברה ותרבות.
   
 • תואר שני במגדר מניח את התשתית לבחינת ההצטלבות בין נושא המגדר לבין קטגוריות חברתיות אחרות כמו: מעמד, גזע ומיניות. הוא דן באופן ביקורתי בנורמות חברתיות, מערער על סטריאוטיפים ומקדם שוויון וצדק חברתי. לימודי תואר שני במגדר משמשים אפוא פלטפורמה החיונית לקידום הבנה, טיפוח, ניתוח ביקורתי והנעת שינוי, והלימודים והמחקר בתחום משמשים זרז לעבר חברה שוויונית וצודקת יותר ויצירת עתיד חלופי.
   
 • תואר שני במגדר תורם גם באופן משמעותי לקידום הידע האקדמי בתחום. הוא מביא לידי ביטוי ומגביר את הקולות שעד לא מכבר נחשבו שוליים - בין כותלי האקדמיה.
   
 • לימודי תואר שני במגדר מעצימים את הסטודנטים והסטודנטיות ומציידים אותם.ן בכלים, מיומנויות ויכולות בעלות פוטנציאל לחולל שינוי כלל מערכתי. התיאוריות, הדיונים, השיח, המחקר, השיתוף הבינתחומי – הופכים את הבוגרים והבוגרות למומחים. הם עוזרים לפתח את היכולת להשפיע על השיח הציבורי כמו גם לשלב נקודות מבט מגדריות בתהליכי קבלת החלטות, לעצב אג'נדות מדיניות, לשמש סוכני וסוכנות שינוי, לבנות קואליציות ולקדם רפורמות חקיקתיות המקדמות שוויון מגדרי.
   
 • לבסוף, תואר שני בלימודי מגדר בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן מעניקים לסטודנטים ולסטודנטיות הזדמנות לחקור תחום המעניין אותם וקרוב לליבם, ולצבור מומחיות בהיבטים ספציפיים של לימודי מגדר. בין נושאי המחקר שניתן ללמוד ולחקור במסגרת תואר שני בלימודי מגדר ניתן למנות את הבאים: גוף ומיניות, חינוך מודע מגדר, פמיניזם מזרחי, פמיניזם יהודי ומוסלמי, מגדר ומרחב, , תיאוריה קווירית, אבהות חדשה, גבריות ונשיות בצבא הישראלי, אימהות ושינוי חברתי, רב-תרבותיות, ארגונים ועבודה, אקטיביזם חברתי ועוד ועוד.

יתרונות תואר שני בלימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן

 •  אוניברסיטת בר-אילן היא חלוצה ופורצת דרך, והראשונה בישראל לפתח ולהציע לימודים אקדמיים בתחום המגדר. התוכנית ללימודי מגדר מגוונת ומתעדכנת ומציעה לימודים בפריזמה פמיניסטית רחבה הכוללת גם לימודי גבריות,  גוף ומיניות וביקורת פמיניסטית על הדתות המונותיאיסטיות.
   
 • לימודי תואר שני במגדר מותאמים לא.נשים עובדים.ות ולבעלי.ות קריירה, הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע, וישנה אפשרות לקבלת מלגות.
   
 • הסגל המקצועי מונה מרצים ומרצות וחוקרים וחוקרות מהמובילים בארץ ובעולם, כולם נמצאים בחזית העשייה והמחקר המקומי וגם זה הבינלאומי. התוכנית האוניברסיטאית ללימודי תואר שני במגדר גאה לשמש בית חם לאקטיביסטים.ות השואפים להנהיג שינוי, לקדם סדר חברתי חדש ולהוות כוח טרנספורמטיבי המעצב מחדש נורמות, תפיסות ומבנים חברתיים.
   
 • הגישה הרב-תחומית בתוכנית תואר שני במגדר מפגישה את הסטודנטים והסטודנטיות עם עולם עשיר ואקלקטי המשלב תיאוריות, כלים וידע ממדעי החברה, ממדעי הרוח, יהדות, דתות, קולנוע, משפט, ופותחת דלת למגוון אפשרויות לקריירה עבור הבוגרים והבוגרות. החל מהשתלבות בארגונים חברתיים דרך סוכנויות ממשלתיות, ארגונים בינלאומיים, רשויות מקומיות, מערכת החינוך ועד ארגוני זכויות אדם ומחקר באקדמיה.
   
 • תוכנית תואר שני בלימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן היא מהוותיקות בארץ, היא נלמדת בסביבה תומכת, מכילה, חמה אך עם זאת תוססת ורב תרבותית ומקדמת מצוינות.

לקבלת מידע בנושא תואר שני במגדר בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן, ניתן ליצור קשר ואנו נחזור בהקדם.

להרשמה                             ליצירת קשר