סוף לאלימות נגד נשים – ישראל מצטרפת לאמנת איסטנבול, לאה גפנג'ר-לוי

אמנת איסטנבול הנה אמנה של מועצת אירופה בנושא אלימות נגד נשים ואלימות במשפחה שנכנסה לתוקף ב-1 אוגוסט 2014. היא מציעה פתרון הוליסטי ויעיל לבעית האלימות נגד נשים באמצעות מניעה, הגנה, תביעה ומנגנוני פיקוח. האמנה הפכה לסטנדרט הבינלאומי המקובל כיום, "best practice", בתחום אלימות במשפחה. נכון להיום, 45 מדינות חתומות עליה (כולל האיחוד האירופי). ישראל עדיין אינה חברה ברשימה זו! מטרת הפרויקט הינה קידום הצטרפותה של מדינת ישראל לאמנת איסטנבול באמצעות שיח שמעלה מודעות על האמנה ועל חשיבותה בקרב מקבלי החלטות, ארגונים חברתיים והחברה הישראלית.

אלימות נגד נשים, ואלימות במשפחה נוגעת ליותר ממחצית האוכלוסייה בארץ. הגיע הזמן לשנות את המציאות שלנו וזה יתאפשר רק באמצעות מענה אמיתי והוליסטי כמו אמנת איסטנבול. אמנת איסטנבול הנה המכשיר המשפטי המחייב הראשון אשר "יוצר מסגרת משפטית מקיפה וגישה למאבק באלימות נגד נשים". היא מתמקדת במניעת אלימות במשפחה, הגנה על קורבנות והעמדה לדין של עבריינים נאשמים.
קידומה בארץ דורש עבודה מול מקבלי החלטות והציבור הכללי. האמנה נכנסה לתוקף ב- 2014 אולם רוב האוכלוסיות האלה, כן – גם מקבלי החלטות ואפילו ארגוני נשים ואקטיביסטיות בעד נשים, אינם מכירים את האמנה. ללא הכרות וחינוך, הסיכוי להצטרפותה של המדינה נמוך ביותר.

לאה מספרת על הפרויקט: 

"החלום שלי הוא מדינת ישראל - מדינה דמוקרטית ויהודית - שמגנה על זכויות נשים ומכבדת ומאפשרת לכל אישה לחיות בכבוד ולפי רצונה. הפרויקט שאני מציעה לפרס מאור מקדם הצטרפותה של מדינת ישראל לאמנת איסטנבול - האמנה הבינלאומית המובילה בתחום אלימות נגד נשים. נמאס לי מאלימות נגד נשים בארץ - ויש פתרון! יש כלי שיכול לשפר את המצב - אמנה איסטנבול. המנהיגים/ות שלנו רק צריכים/ות להכיר אותה ולהיות אמיצים/ות".

לערך בויקיפדיה על אמנת איסטנבול